Úvodní stránka » Historie

historie.png (normální)HISTORIE SBORU SAHÁ DO MINULÉHO TISÍCILETÍ

Jak jsme vznikali, rozrůstali se, stárli, ubývali a zase se rozrostli...

Pěvecký spolek Gabriel vznikl v lednu roku 1989, tedy ještě před listopadovými změnami, a to původně jako dětský sbor. Nejdřív chodilo jen pár dětí, sbor zkoušel na Starém Městě v kostele sv. Ducha. Po listopadu přesídlil do kostela sv. Gabriela, kde v tu chvíli působil nynější biskup Václav Malý. Byl velice silnou osobností, proto v té době bylo i v dětském sboru téměř 50 dětí. Když odešel, zůstalo solidní jádro asi 20ti dětí. Tyto děti byly schopny nacvičit i muzikály - Pašije a Exodus. Pořádali jsme pro děti poměrně dobrodružná soustředění (např. v Líšťanech v roce 1990 nebyla ani elektřina ani voda).

V roce 1990 se také pár dospělých rozhodlo, že by chtělo zkusit zpívat, i když předtím neměli velké pěvecké zkušenosti. Vznikl tedy ještě dospělý sbor, oba sbory vedla Alžběta Hlásková.

Když po pár letech děti odrostly, spojily se děti s dospělým sborem. Tak vznikl smíšený pěvecký sbor. Z původních dětí už pravidelně nechodí nikdo, už ukončily školy a rozběhly se do světa, někteří už mají své rodiny. Občas ale chodí na naše koncerty nebo si s námi někdy zazpívají na zkoušce.

Děti nám ale chyběly. Proto v září 1998 vznikl k tomuto dospělému sboru ještě nový dětský sboreček pod vedením Marie Hrubé. S vedením dětského sborečku pomáhal Pavel Stránský a Kateřina Koželuhová. Činnost sborečku bohužel v září 2004 Maruška ukončila.

Od prosince 2001 fungoval (a sem tam ještě funguje) příležitostný dětský pěvecký koutek Broučci, který je tvořen převážně dětmi zpěváků smíšeného sboru. Broučci vystupují se smíšeným sborem, schází se příležitostně, aby nacvičil program pro určité vystoupení a účastní se většinou soustředění smíšeného sboru.

Velkou změnou je přemístění zkušebny z kostela sv. Gabriela, ke kterému došlo v únoru 2008 bohužel především díky velmi nevstřícnému chování P. Přibyla. Nový azyl jsme získali v nemocniční kapli Thomayerovy nemocnice v Krči díky dobrovolnickému centru Lékořice a pochopení vedení Thomayerovy nemocnice.  

Současnost sboru

O současné podobě sboru se dozvíte nejvíce na úvodní stránce a na stráce Více o nás.

PŘEHLED LETNÍCH SOUSTŘEDĚNÍ

... potěší zejména pamětníky

Najdete ho zde.